Eaton HMCP400G5WD09S09
SKU: CS4883058MPN: HMCP400G5WD09S09Alternate Part #: SPECIAL808UPC/EAN: 786679072790
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, Frame J-K, 750-1500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 110-240 V or 110-125 Vdc left pigtail same side, Without
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 750-1500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 110-240 V or 110-125 Vdc left pigtail same side |
| Terminals | Without |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |