Eaton HMCP015EOC03
SKU: CS4882575MPN: HMCP015EOC03Alternate Part #: HMCP015E0C03UPC/EAN: 786679111048
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection

$2,057.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 15 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, 45-150 A, Series C, Non-aluminum terminals, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Magnetic Trip Range | 45-150 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Non-aluminum terminals |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4882575 |
|---|---|
| MPN | HMCP015EOC03 |
| Alternate Part # | HMCP015E0C03 |
| UPC/EAN | 786679111048 |



