Eaton HMCP015E0CC05
SKU: CS4882617MPN: HMCP015E0CC05UPC/EAN: 782116078837
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$2,057.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 15 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, Frame J-K, 45-150 A, Series C, Non-aluminum terminals, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 45-150 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Non-aluminum terminals |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882617 |
|---|---|
| MPN | HMCP015E0CC05 |
| UPC/EAN | 782116078837 |

