Eaton FD4200D01EV
SKU: CS4876834MPN: FD4200D01EVUPC/EAN: 782116333684
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line/load, Imperial, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4876834 |
|---|---|
| MPN | FD4200D01EV |
| UPC/EAN | 782116333684 |

