Eaton FD3100VLM04
SKU: CS4876591MPN: FD3100VLM04UPC/EAN: 786679084212
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,048.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line/load, Three or four-pole imperial mounting base, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Three or four-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4876591 |
|---|---|
| MPN | FD3100VLM04 |
| UPC/EAN | 786679084212 |

