Eaton FD4100EL
SKU: CS4876809MPN: FD4100ELAlternate Part #: 6639C34G96UPC/EAN: 782114654125
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50/60 Hz, 100% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |