Eaton FD3225KL
SKU: CS4876762MPN: FD3225KLAlternate Part #: 6639C03G01UPC/EAN: 786679040683
Eaton Series C molded case switch
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, High magnetic molded case switch, 225A, Three-pole, Line and load terminals, Thermal magnetic trip, FD breaker
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Molded case switch |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |