Eaton FD2100KL
SKU: CS4876402MPN: FD2100KLAlternate Part #: 6639C26G08UPC/EAN: 786679032480
Eaton Series C molded case switch
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C molded case switch, F-frame, FD, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Molded case switch |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |