Eaton EHD3100KL
SKU: CS2237828MPN: EHD3100KLAlternate Part #: 6639C09G08UPC/EAN: 786679450284
Eaton Series C molded case switch
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C molded case switch, F-frame, EHD, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |