Eaton FDC3200VWU62
SKU: CS4875866MPN: FDC3200VWU62UPC/EAN: 782114985649
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, No term., 110-127 Vac rear w/ right pigtail, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDC |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 100 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |