Eaton FDC3125VU62
SKU: CS4875836MPN: FDC3125VU62UPC/EAN: 786679082294
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Load side, 110-127 Vac rear w/ right pigtail, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |