Eaton FDC3175VWH09S22
SKU: CS4875856MPN: FDC3175VWH09S22UPC/EAN: 786685128399
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 175A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 48-127 Vac or 48-60 Vdc rear w/ right pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDC |
| Class | Naval |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |