Eaton E57PS-12UPN4-C40
SKU: CS4873247MPN: E57PS-12UPN4-C40UPC/EAN: 786680176364
Eaton E57 inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57PS PROX, 12MM, DC, UNSH, PNP, NO, ST, SN\=4MM, 40M CBL
Attributes
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | PNP open collector |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP67, IP69K, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P |
| Indicator Type | Red output status |
| Input Voltage | 10-48 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Speed | 2000 Hz |
| Operating Temperature Max | 70 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -40 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Operating Voltage | 10-48 Vdc |
| Series | E57PS performance short body sensors |
| Temperature Rating | -40 to 158 °F |
| Voltage Rating | 10-48 Vdc |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wire Size | #24 AWG |
Specifications
| SKU | CS4873247 |
|---|---|
| MPN | E57PS-12UPN4-C40 |
| UPC/EAN | 786680176364 |






