Eaton E57P-12UPN4-C60
SKU: CS4873146MPN: E57P-12UPN4-C60UPC/EAN: 786685990705
Eaton E57 inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57P Inductive Proximity Sensor, 12 Millimeter Diameter, DC Voltage, Unshielded, PNP Output, Normally Open, 4MM Standard Sensing Range, 60 Meter Cable
Attributes
| Actuator Function | Normally open |
| Amperage Rating | 300 MA |
| Connection | Cable |
| Contact Configuration | NO |
| Contact Rating | PNP |
| Enclosure | 12 mm tubular |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP6K9K |
| Indicator Type | Amber |
| Input Voltage | 10-48 Vdc |
| Led Indicator | Amber |
| Material | Stainless steel |
| Mounting Method | 12 mm tubular |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature Max | 70 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -40 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Operating Voltage | 10-48 Vdc |
| Output | PNP 300 mA maximum |
| Power Consumption | DC |
| Protection | IP6K9K |
| Sensor Type | Inductive proximity |
| Series | E57 premium series |
| Special Features | 12MM Stainless Steel Barrel, 60M Cable |
| Type | E57P Inductive Proximity Sensor |
| Voltage Rating | 10-48 Vdc |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4873146 |
|---|---|
| MPN | E57P-12UPN4-C60 |
| UPC/EAN | 786685990705 |





