Eaton E57PS-18UPN8-C5
SKU: CS4873279MPN: E57PS-18UPN8-C5UPC/EAN: 786685970561
Eaton E57 inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57PS PROX, 18MM, DC, UNSH, PNP, NO, ST, SN\=8MM, 5M CBL
Attributes
| Accuracy | 3% |
| Actuator Function | Normally open |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | Cable |
| Contact Rating | 300 mA |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP67, IP69K NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P |
| Led Indicator | Output status |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Speed | 1200 Hz |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Operating Voltage | 10-48 Vdc |
| Output | PNP |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Series | E57 |
| Temperature Rating | -40 to 158 °F |
| Voltage Rating | 10-48 VDC |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #24 AWG |
Specifications
| SKU | CS4873279 |
|---|---|
| MPN | E57PS-18UPN8-C5 |
| UPC/EAN | 786685970561 |







