Eaton E57P-12UPN8-Y1
SKU: CS4873150MPN: E57P-12UPN8-Y1UPC/EAN: 786685990699
Eaton E57 inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57P Inductive Proximity Sensor, 12 Millimeter Diameter, DC Voltage, Unshielded, PNP Output, Normally Open, 8MM Extended Sensing Range, 2 Meter Cable With Deutsch Connector
Attributes
| Actuator Function | Normally open |
| Amperage Rating | 300 MA |
| Connection | Cable |
| Contact Configuration | NO |
| Contact Rating | PNP |
| Enclosure | 12 mm tubular |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP6K9K |
| Indicator Type | Amber |
| Input Voltage | 10-48 Vdc |
| Led Indicator | Amber |
| Material | Stainless steel |
| Mounting Method | 12 mm tubular |
| Number Of Pins | 3.0000 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature Max | 70 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -40 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Operating Voltage | 10-48 Vdc |
| Output | PNP 300 mA maximum |
| Power Consumption | DC |
| Protection | IP6K9K |
| Sensor Type | Inductive proximity |
| Series | E57 premium series |
| Special Features | 12MM Stainless Steel Barrel, 8MM Sensing Range |
| Type | E57P Inductive Proximity Sensor |
| Voltage Rating | 10-48 Vdc |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4873150 |
|---|---|
| MPN | E57P-12UPN8-Y1 |
| UPC/EAN | 786685990699 |








