Eaton E57-30LE22-C1D
SKU: CS4872813MPN: E57-30LE22-C1DUPC/EAN: 782113013435
Product Details
E57 Premium+ Series Tubular Inductive Proximity Sensor Enclosure, 1.18 dia, dist. 22 mm, NPN, NC, 500 mA at 6-30 Vdc, 300 mA at 32-48 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 6-48 Vdc input, Auto reset short circuit, Semi-shielded
Attributes
| Accuracy | < 3% of sensing distance |
| Actuator Function | Semi-shielded |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | NPN, NC |
| Contact Rating | 500 mA at 6-30 Vdc, 300 mA at 32-48 Vdc |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Input Voltage | 6-48 Vdc |
| Led Indicator | Green power up turns red when output energized |
| Maximum Dc Current | 500 mA |