Eaton E57-18GE16-D1DB
SKU: CS4872693MPN: E57-18GE16-D1DBUPC/EAN: 782116072675
Product Details
E57 Two-Wire Series Tubular Inductive Proximity Sensor, 0.71 dia, Straight, Sensor dist: 16 mm, 100 mA max DC, 2 - Wire DC, NC, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 10-30 Vdc input, \< 2% accuracy, Short circuit protected, Un-shielded
Attributes
| Accuracy | < 2% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | 2-wire DC, NC |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Nickel plated brass |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |