Eaton E55CAL18T110
SKU: CS4872517MPN: E55CAL18T110UPC/EAN: 782113888248
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E55 Tubular Plastic Body Inductive Proximity Sensor Enclosure, dist5 mm, NPN Open Collector, NO, 200 mA at 30 Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, \<1% accuracy, Reverse polarity and short circuit protected, Shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 1% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | NPN open collector, NO |
| Contact Rating | 200 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Polybutylene teraphtalate (PPBT) |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity and short circuit protected |
| Sensor Type | Inductive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872517 |
|---|---|
| MPN | E55CAL18T110 |
| UPC/EAN | 782113888248 |





