Eaton E53KBL34T111E
SKU: CS4872505MPN: E53KBL34T111EUPC/EAN: 782113887999
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E53 Series Tubular Capacitive Proximity Sensor, 1.34 dia, dist 35 mm, 300 mA max DC, 300 mA SS Output, 10–30 Vdc input, \< 5% accuracy, Short circuit and reverse polarity
Attributes
| Accuracy | < 5% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 8 ft (2.4 m) cable |
| Contact Configuration | NO PNP open collector |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | Body: polyoxymethylene (POM) Mounting Nuts: nylon 66 (PA66) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Capacitive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872505 |
|---|---|
| MPN | E53KBL34T111E |
| UPC/EAN | 782113887999 |







