Eaton E53KAL12T110
SKU: CS4872450MPN: E53KAL12T110UPC/EAN: 782116341436
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor
Contact us for pricing and availability
Product Details
E53 Series Tubular Capacitive Proximity Sensor Enclosure, 0.47 dia, dist 4 mm, NPN Open Collector, 300 mA at 30 Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, Reverse polarity and short circuit, Shielded
Attributes
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | NPN open collector |
| Contact Rating | 300 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | 303 stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity and short circuit |
| Sensor Type | Inductive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872450 |
|---|---|
| MPN | E53KAL12T110 |
| UPC/EAN | 782116341436 |





