Eaton E51ALP2P3
SKU: CS4871979MPN: E51ALP2P3UPC/EAN: 782113942810
Eaton E51 NEMA limit switch photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E51 Series, Limit Switch, Modular Inductive Photoelectric Sensor, Right Angle, Sensor dist 8 In., 500 mA max AC/DC, NO or NC, 500 mA AC/DC SS Output, 3 Pin Mini Connector, 20–264 Vac/dc input, Latching short circuit
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | L1 switched, NO/NC |
| Contact Rating | 1.0A Solid State Output |
| Enclosure Material | Receptacle and body: die cast zinc Head: plastic |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 120 Vac |
| Led Indicator | Output status (for both outputs): red |
| Maximum Ac Current | 1 A |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Mode | Fiber-optic |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Latching short circuit |
| Sensor Type | Fiberoptic |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4871979 |
|---|---|
| MPN | E51ALP2P3 |
| UPC/EAN | 782113942810 |

