Eaton E51ALP1
SKU: CS4871976MPN: E51ALP1UPC/EAN: 782113124766
Eaton E51 NEMA limit switch photoelectric sensor







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, E51, Retroreflective, Right Angle, Output ON (1 LED per output), 500 mA AC/DC solid state output, NO or NC, 20-264 Vac/dc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | 3-pin mini connector |
| Contact Configuration | NO/NC |
| Contact Rating | 500 mA AC/DC Solid State Output |
| Enclosure Material | Head: plastic Receptacle and body: die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 20-264 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green Output status: amber |
| Maximum Ac Current | 500 mA |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Mode | Non polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Latching short circuit |
| Sensor Type | Retroreflective |
| Series | E51 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4871976 |
|---|---|
| MPN | E51ALP1 |
| UPC/EAN | 782113124766 |



