Eaton E51ALP1P3
SKU: CS4871977MPN: E51ALP1P3UPC/EAN: 782113705996
Eaton E51 NEMA limit switch photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E51 Series, Limit Switch, Modular Inductive Photoelectric Sensor, Sensor dist 35 Ft., 500 mA max AC/DC, NO or NC, Retroreflective, 500 mA AC/DC SS Output, 3 Pin Mini Connector, 20–264 Vac/dc input
Attributes
| Connection | 3-pin mini connector |
| Contact Configuration | NO/NC |
| Contact Rating | 500 mA AC/DC Solid State Output |
| Enclosure Material | Receptacle and body: die cast zinc Head: plastic |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 20-264 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green Output status: amber |
| Maximum Ac Current | 500 mA |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Latching short circuit |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4871977 |
|---|---|
| MPN | E51ALP1P3 |
| UPC/EAN | 782113705996 |

