Eaton E47BMS11Y2
SKU: CS4871551MPN: E47BMS11Y2UPC/EAN: 786689648459
Eaton E47 limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Precision Limit Switch, E47, Cross roller plunger, Screw Terminals with no cup washers, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Cross roller plunger |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Mineral filled phenolic |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 15 A |
| Maximum Dc Current | 15 A |
| Operating Speed | 20 operations/hr |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS4871551 |
|---|---|
| MPN | E47BMS11Y2 |
| UPC/EAN | 786689648459 |











