Eaton E47BLS07
SKU: CS4871524MPN: E47BLS07UPC/EAN: 782113771175
Eaton E47 limit switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Enclosed Precision Limit Switch, E47, Roller plunger, Screw Terminals, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Roller plunger |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 15 A |
| Maximum Dc Current | 15 A |
| Operating Speed | 0.01 mm/s-1m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS4871524 |
|---|---|
| MPN | E47BLS07 |
| UPC/EAN | 782113771175 |











