Eaton E47BMT30Y2
SKU: CS4871566MPN: E47BMT30Y2UPC/EAN: 786685879444
Eaton E47 limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit Switch, E47, Roller lever, Spade terminals, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Roller lever |
| Connection | Spade terminals |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Mineral filled phenolic |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 15 A |
| Maximum Dc Current | 15 A |
| Operating Speed | 0.01 mm/s-1m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS4871566 |
|---|---|
| MPN | E47BMT30Y2 |
| UPC/EAN | 786685879444 |









