Eaton E2L3600MLWT06Z02
SKU: CS4868790MPN: E2L3600MLWT06Z02Alternate Part #: 84E0943UPC/EAN: 786685407715
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,778.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Interchangeable magnetic only trip, 1125-2250A, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, 22 kAIC at 250 Vdc, T602LD
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 250 Vdc 25 kAIC at 600 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Line | T602LD |
| Magnetic Trip Range | 1125-2250A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Prod Load | T602LD |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 1125-2250 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 24 Vdc rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868790 |
|---|---|
| MPN | E2L3600MLWT06Z02 |
| Alternate Part # | 84E0943 |
| UPC/EAN | 786685407715 |


