Eaton E2L3600MLWD11T17
SKU: CS4868786MPN: E2L3600MLWD11T17Alternate Part #: 84E1506UPC/EAN: 786676013253
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,411.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Interchangeable magnetic only trip, 1125-2250A trip rating, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, Line/load end caps, Imperial, 220-250 Vac same side w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 22 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 1125-2250A |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Rating | 1125-2250 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 220-250 Vac same side with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868786 |
|---|---|
| MPN | E2L3600MLWD11T17 |
| Alternate Part # | 84E1506 |
| UPC/EAN | 786676013253 |

