Eaton E2L3600MLWA05U66
SKU: CS4868781MPN: E2L3600MLWA05U66UPC/EAN: 782113498874
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,986.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Interchangeable magnetic only trip, 1125-2250A trip rating, Three-pole, 600A, 250 Vdc, no term., 1A-1B same side w/right pigtail, 120 Vac mining rear w/left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B same side with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1125-2250A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1125-2250 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868781 |
|---|---|
| MPN | E2L3600MLWA05U66 |
| UPC/EAN | 782113498874 |



