Eaton E2LE3600MW
SKU: CS4868694MPN: E2LE3600MWAlternate Part #: 69C6503G03UPC/EAN: 782114208755
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker

$8,271.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2LE, Complete breaker, Interchangeable magnetic only trip, 500-2500A trip rating, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2LE |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 22 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 500-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868694 |
|---|---|
| MPN | E2LE3600MW |
| Alternate Part # | 69C6503G03 |
| UPC/EAN | 782114208755 |
