Eaton E2LE34002W
SKU: CS4868690MPN: E2LE34002WAlternate Part #: 69C6503G14UPC/EAN: 782114208731
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker

$7,262.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2LE, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 1000-4000A trip rating, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2LE |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 22 kAIC at 250 Vdc 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1000-4000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1000-4000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868690 |
|---|---|
| MPN | E2LE34002W |
| Alternate Part # | 69C6503G14 |
| UPC/EAN | 782114208731 |

