Eaton E2J3175WM01
SKU: CS4868308MPN: E2J3175WM01Alternate Part #: 6599C37G65UPC/EAN: 782114223031
Product Details
Series C, J-frame Mining Breaker, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 3-pole, 0.25-20 x 2.75 in pan head screw steel screws and lock washers, 250 Vdc, 600V max, 175A, 875-1750A MAG trip, Interchangeable TM trip
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 875-1750A |
| Mounting Hardware | Single-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 875-1750 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |