Eaton EDH2175L
SKU: CS4863493MPN: EDH2175LAlternate Part #: 6610C66G58UPC/EAN: 786679454145
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, F-frame molded case circuit breaker, 175 A, Two-pole, Line and load terminals, Fixed thermal magnetic trip EDH breaker
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | ED |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |