Eaton ECX09B1EHA-I
SKU: CS4861433MPN: ECX09B1EHA-IAlternate Part #: 3-4218-3614AUPC/EAN: 786680163647
Eaton XT IEC electronic motor starter







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 208 V, NEMA 1, Non-combination, 7 A, HAND/OFF/AUTO selector switch, 60 Hz, 4-6 A, XTOB bi-metallic overload relay, Non-reversing, Full voltage
Attributes
| Actuator | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 208 V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Overload Range | 4-6 A |
| Overload Relay | XTOB bi-metallic overload relay |
| Style | Non-reversing |
| System Voltage | Full voltage |
| Type | Non-combination |
Specifications
| SKU | CS4861433 |
|---|---|
| MPN | ECX09B1EHA-I |
| Alternate Part # | 3-4218-3614A |
| UPC/EAN | 786680163647 |


