Eaton ECX09D1AAA-I
SKU: CS4862006MPN: ECX09D1AAA-IAlternate Part #: 3-4218-0563AUPC/EAN: 786680149597
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 120 V, NEMA 1, Non-combination, 12 A, 60 Hz, 4-6 A, XTOB bi-metallic overload relay, Non-reversing, Full voltage
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Overload Range | 4-6 A |
| Overload Relay | XTOB bi-metallic overload relay |
| Style | Non-reversing |
| System Voltage | Full voltage |
| Type | Non-combination |
Specifications
| SKU | CS4862006 |
|---|---|
| MPN | ECX09D1AAA-I |
| Alternate Part # | 3-4218-0563A |
| UPC/EAN | 786680149597 |




