Eaton ECX09C1AHA-J
SKU: CS4861693MPN: ECX09C1AHA-JUPC/EAN: 786680164064
Eaton XT IEC electronic motor starter







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 120 V, NEMA 1, Non-combination, 9 A, HAND/OFF/AUTO selector switch, 60 Hz, 6-10 A, XTOB bi-metallic overload relay, Non-reversing, Full voltage
Attributes
| Actuator | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Overload Range | 6-10 A |
| Overload Relay | XTOB bi-metallic overload relay |
| Style | Non-reversing |
| System Voltage | Full voltage |
| Type | Non-combination |
Specifications
| SKU | CS4861693 |
|---|---|
| MPN | ECX09C1AHA-J |
| UPC/EAN | 786680164064 |

