Eaton ECX09B1BHA-H
SKU: CS4861324MPN: ECX09B1BHA-HUPC/EAN: 786680160974
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 240 V, NEMA 1, Non-combination, 7 A, HAND/OFF/AUTO selector switch, 60 Hz, 2.4-4 A, XTOB bi-metallic overload relay, Non-reversing, Full voltage
Attributes
| Actuator | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 240 V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Overload Relay | XTOB bi-metallic overload relay |
| Style | Non-reversing |
| System Voltage | Full voltage |
| Type | Non-combination |
Specifications
| SKU | CS4861324 |
|---|---|
| MPN | ECX09B1BHA-H |
| UPC/EAN | 786680160974 |


