Eaton ECS98S2DAH
SKU: CS4860785MPN: ECS98S2DAHUPC/EAN: 786685620510
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 3R enclosure, 150A breaker, 65A, 575V
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Circuit Breaker Rating | 150A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 65A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4860785 |
|---|---|
| MPN | ECS98S2DAH |
| UPC/EAN | 786685620510 |
