Eaton ECS98S2BAH
SKU: CS4860769MPN: ECS98S2BAHUPC/EAN: 786685620367
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 3R enclosure, 150A breaker, 65A, 230V
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Circuit Breaker Rating | 150A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 65A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860769 |
|---|---|
| MPN | ECS98S2BAH |
| UPC/EAN | 786685620367 |
