Eaton ECS98S2CAH
SKU: CS4860777MPN: ECS98S2CAHUPC/EAN: 786685620060
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 3R enclosure, 150A breaker, 65A, 460V
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Circuit Breaker Rating | 150A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 65A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860777 |
|---|---|
| MPN | ECS98S2CAH |
| UPC/EAN | 786685620060 |
