Eaton ECS98R2EAW
SKU: CS4860737MPN: ECS98R2EAWUPC/EAN: 786685620190
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 3R enclosure, disconnect fuse, 70A breaker, 52A, 200V
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Circuit Breaker Rating | 70A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 52A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4860737 |
|---|---|
| MPN | ECS98R2EAW |
| UPC/EAN | 786685620190 |
