Eaton ECS98R2CAW
SKU: CS4860729MPN: ECS98R2CAWUPC/EAN: 786685620046
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, NEMA 3R, disconnect fuse, 70A breaker, 52A, 460V
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Circuit Breaker Rating | 70A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 52A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4860729 |
|---|---|
| MPN | ECS98R2CAW |
| UPC/EAN | 786685620046 |

