Eaton ECS98Z2EAK
SKU: CS4861091MPN: ECS98Z2EAKUPC/EAN: 786685620305
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 3R enclosure, disconnect fuse, 400A breaker, 242A, 200V
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Circuit Breaker Rating | 400A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 242A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4861091 |
|---|---|
| MPN | ECS98Z2EAK |
| UPC/EAN | 786685620305 |
