Eaton ECC03C1T4A
SKU: CS4854446MPN: ECC03C1T4AAlternate Part #: 3-4482-0299AUPC/EAN: 782116154524
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 24 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, Four-pole, Electrically held, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | ON/OFF pushbutton |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854446 |
|---|---|
| MPN | ECC03C1T4A |
| Alternate Part # | 3-4482-0299A |
| UPC/EAN | 782116154524 |
