Eaton ECC03C1B4A
SKU: CS4854408MPN: ECC03C1B4AAlternate Part #: 3-4482-0290AUPC/EAN: 786685358420
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 220 V/50 Hz, 240 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, 12-pole, Electrically held, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | 12-pole |
| Type | Non-combination electrically held |
Specifications
| SKU | CS4854408 |
|---|---|
| MPN | ECC03C1B4A |
| Alternate Part # | 3-4482-0290A |
| UPC/EAN | 786685358420 |
