Eaton ECC03C1T4A-S3
SKU: CS4854450MPN: ECC03C1T4A-S3Alternate Part #: 3-4482-0224AUPC/EAN: 782116154579
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 24 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, Four-pole, Electrically held, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | START/STOP pushbutton |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Six-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854450 |
|---|---|
| MPN | ECC03C1T4A-S3 |
| Alternate Part # | 3-4482-0224A |
| UPC/EAN | 782116154579 |

