Eaton D95011
SKU: CS4854028MPN: D95011Alternate Part #: MD275E88UPC/EAN: 786680330315
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$30,882.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 275 kVA, Al windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 250 hp |
| Kva Rating | 275 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4854028 |
|---|---|
| MPN | D95011 |
| Alternate Part # | MD275E88 |
| UPC/EAN | 786680330315 |
