Eaton D4PR21A
SKU: CS4853861MPN: D4PR21AAlternate Part #: D4PR21A-1UPC/EAN: 782114160602
Eaton General-purpose relay





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General-purpose relay, D4 Series, DPDT contact configuration,QTY: 1, 120 V coil, 5 A, 240 Vac/30 Vdc resistive load, 2 A, 250 Vac/3 A, 30 Vdc inductive full load, 380 Vac/125 Vdc max. operating voltage
Attributes
| Amperage Rating | 5A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Contact Configuration | DPDT |
| Indicators | Indicating light |
| Inductive Full Load | 2 A at 250 Vac, 3 A at 30 Vdc |
| Quantity | 1.0000 |
| Resistive Load | 5 A, 240 Vac, 30 Vdc |
| Series | D4 |
| Voltage Max | 380 Vac/125 Vdc |
| Voltage Max Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4853861 |
|---|---|
| MPN | D4PR21A |
| Alternate Part # | D4PR21A-1 |
| UPC/EAN | 782114160602 |


