Eaton D4PR11A
SKU: CS2389658MPN: D4PR11AAlternate Part #: D4PR11A-1UPC/EAN: 782114160213
Eaton General-purpose relay





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton D4 Series General Purpose Plug-In Relay, QTY: 1, 120V coil, SPDT contact configuration, 10 A, 250 Vac/30 Vdc resistive load, 7.5A, 250 Vac/5 A, 30 Vdc inductive full load, 380 Vac/125 Vdc max. operating voltage
Attributes
| Amperage Rating | 10A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Contact Configuration | SPDT |
| Indicators | Indicating light |
| Inductive Full Load | 7.5 A at 250 Vac, 5 A at 30 Vdc |
| Quantity | 1.0000 |
| Resistive Load | 10 A, 250 Vac, 30 Vdc |
| Series | D4 |
| Voltage Max | 380 Vac/125 Vdc |
| Voltage Max Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS2389658 |
|---|---|
| MPN | D4PR11A |
| Alternate Part # | D4PR11A-1 |
| UPC/EAN | 782114160213 |


